PROJE ÇEKMECE'DEN MUHTEŞEM PROJELER

Bir grup gönüllü tarafından kurulan Çağdaş Eğitim Kooperatifi'nden okulumuza ve köyümüze muhteşem projeler.
 
Proje Çekmece Nedir?        
 
Çağdaş Eğitim Kooperatifi Özel 03 Mart Azizoğlu İlköğretim Okulu öğretmen, öğrenci ve velilerinden, şu zor zamanlara inat, umut dolu, sıcacık bir proje; ÇEKMECE..
 
Kendilerini “Bir grup gönüllüyüz biz; aklı başında, eli insanda, umudu yarında bir grup Çağdaş Eğitim Kooperatifi Gönüllüsü” olarak tanımlıyor Proje Çekmece ekibi.
 
ÇEK İMECE diyerek, insanlara yeniden imece kültürünü hatırlatmak için çıkmışlar yola. ÇEKMECE diyerek de içine güzellikler, umutlar, paylaşımlar, sıcacık düşler atacakları ve asla dolmayacak büyüklükte bir çekmece hayallerini koymuşlar ortaya.
 
Hem kendi okullarındaki öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenecekleri bir sürece dahil olacakları hem de ulaşabildikleri köy okullarıyla ellerindeki bilgi ve eğitim olanaklarını paylaşabilecekleri bir proje planlamışlar ilk başta. Ancak yeni katılımlar ve köy halkı ile kurulan olumlu ilişkiler sonucunda bir çok farklı etkinlik ve faaliyetlerde projeye dahil edilmiş.
 
Öncelikle Müşküle Köyü İlköğretim Okulu çocuklarıyla  yapılacak drama, müzik, masal anlatıcılığı, yaratıcı yazma ve okuma, el sanatları, kurabiye yapımı ve süslemesi, çini, oyun vb. bir çok atölye planlamışlar. Bu hafta içerisinde de bunların 9.’sunu gerçekleştirmişler. Bunun yanı sıra köy okulunun güzelleştirilmesi kapsamında okulun iç-dış boya işleri, bahçe düzenlenmesi, basketbol sahasının yenilenmesi, donanım eksikliklerinin giderilmesini de bir takvime bağlamışlar. Bir grup Çekmece gönüllüsü de okulun kütüphanesi için kitap kampanyası başlatmış, kütüphanenin masa ve sandalyelerinin temini işine girişmişler. Aslında bundan sonrası bu yazıya sığdırılacak gibi değil. Okulun bir yıllık temizlik ihtiyaçlarının karşılanması, aydınlatma eksikliklerinin giderilmesi, masa tenisinden ecza dolabına kadar bir çok eksiğin giderilmesi, çocukların saç kesimlerinin yapılması, eğitici doğa gezileri, çocukların hasata katılımı, yaz gençlik kamplarında çocukların misafir edilmesi gibi bir çok şey var yaptıkları ve yapılacaklar listelerinde. Ayrıca bu süreçte köy halkı ile kurulan temaslar sonucu köyün ihtiyaç duyduğu bazı konularda proje kapsamına dahil edilmiş. Köy meydanında ihtiyaç duyulan çeşmenin temini, köyde yapılacak olan geniş kapsamlı bir sağlık taraması, doğru beslenme, hijyen ve bağışıklık sistemi konulu bir sağlık paneli, kooperatifçilik konulu bir seminer, ortak çevre kampanyaları düzenlenmesi bunlardan sadece bir kaçı.
 
Önümüzdeki sene şu anki köyle bağlantılarını koparmadan yeni bir köyle iletişim kurarak güçlerinin yettiği ölçüde projelerini geliştirip sürdüreceklerini söyleyen Proje Çekmece gönüllüleri ayrıca yine “Çekmece Kent, Çekmece Okul” gibi yeni başlıklarla hayatımızın farklı alanlarında yeni sürprizlerle karşımıza çıkacaklarını söylüyorlar. Ve şimdiden herkesi proje sonunda yapılacak olan organik pazar ve final gecesi etkinliğine davet ediyorlar.
 
Köyümüze ve çocuklarımıza emek veren bütün Proje Çekmece Öğremenlerine ve Gönüllülerine köyümüz adına teşekkürü borç biliriz.
Tamamlanan ve planlanan projeler hakkında detaylı bilgi için Proje Çekmece facebook sayfasını takip edebilirsiniz.
 
Proje Çekmece Facebook Sayfası:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100010911183984Haberin eklenme tarihi: 2016-04-20
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-468-proje_cekmeceden_muhtesem_projeler

Yazdırılan tarih: 10-12-2018 14:57:46
www.muskulekoyu.com