ZEYTİNDE YAŞANAN ZARARA İLİŞKİN MARMARABİRLİK AÇIKLAMA YAPTI

Bölgemizde; zeytinin çiçeklenme dönemine denk gelen ve günlerce süren sağanak yağışlardan dolayı zeytin çiçeklerinin saplarının çürüyüp kuruması sonucu yaşanan büyük hasar için Marmarabirlik açıklama yaptı.


Yüksek Düzeydeki Yağışlar Zeytin Üreticimizi Vurdu...

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlı hava zeytin üreticisini vurdu. Özellikle Marmara Bölgesi’nde son haftalarda etkili olan yağmur ve kısmen dolu yağışları çiçeklenme döneminde bulunan zeytin tanelerinin dökülmesine neden oldu. 

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa yaptığı açıklamada, bölgede yüzde 60 ile 80 düzeyinde rekolte kaybı yaşanacağını belirterek, üreticinin mağduriyetinin giderilmesi için gerekli çalışmaların hızla başlatıldığını söyledi.


CİDDİ REKOLTE DÜŞÜŞÜ BEKLENİYOR

Asa açıklamasında, kış aylarının kurak geçmesi ve bahar aylarının da mevsim normallerinin üzerinde yağışlı hava ile şiddetli fırtınalarla seyretmesi sonucu başta zeytin üreticisi olmak üzere tarım sektörünün olumsuz etkilendiğini söyledi. Başkan Asa şöyle dedi:

“Özellikle son  haftaların şiddetli yağış ve kısmen dolu ile geçmesi  Gemlik, Mudanya, Orhangazi, İznik, Edincik, Erdek, Marmara Adaları ve Tekirdağ Mürefte’deki  zeytin üreticimizi mağdur etti. Çünkü aşırı yağış bu bölgelerde tam da çiçeklenme dönemindeki zeytin ağaçlarını vurdu. Ziraat mühendislerimizin yaptığı incelemeler sonunda en çok Bursa bölgesinde zeytin tanelerinde yoğun dökülmelerin görüldüğü ve nemli hava nedeniyle büyük oranda hasar meydana geldiği tespit edildi. Yine yaptığımız incelemeler sonunda maalesef geçmiş yıla oranla bölgemizde zeytinde yüzde 60 ile 80 düzeyinde rekolte düşüşü bekliyoruz.”


4 YIL ÖNCE DE BÖYLE BİR AFET YAŞAMIŞTIK

Olumsuz hava şartlarından etkilenen zeytin üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için acil ve gerekli önlemlerin alınmaya başlandığını da belirten Asa, gerekli yerlerle irtibata geçildiğini söyledi. Asa “2010 yılında da  zeytin ağaçlarının çiçeklenme döneminde böyle bir afetle karşılaşmıştık. O dönem bölge devlet destekleme kapsamına alınmıştı. Şimdi de üreticimizi bu mağduriyetten en az hasarlı şekilde çıkarmak amacıyla birlik olarak gerekli girişimlerimizi hızlı ve yoğun şekilde sürdürüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: MarmarabirlikHaberin eklenme tarihi: 2014-06-17
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-364-zeytinde_yasanan_zarara_iliskin_marmarabirlik_aciklama_yapti

Yazdırılan tarih: 11-12-2018 05:06:41
www.muskulekoyu.com