ZEYTİNDE KARA YIL: ZARAR YÜZDE 90'LARA VARIYOR

Bölgemizde; zeytinin çiçeklenme döneminde başlayıp, günlerce süren sağanak yağışlardan dolayı zeytinde yüzde 90'lara varan büyük zarar olduğu açıklandı.

Köyümüz gibi tek geçim kaynağı zeytincilik olan bölgelerde ise durum daha da vahim.

Aşırı yağışların ardından zeytinliklerine bakmaya giden üreticiler, zeytin çiçeklerinin saplarının çürüyüp kuruduğunu görerek yıkıldılar.  Bu yıl zeytinliklerden neredeyse hiç zeytin alınamayacağını belirten üreticiler, hasarın çok büyük olduğunu, zararın devletin afet ve yardım kanunu kapsamına alınmasını istediler.
  
Köyümüze gelen İlçe Tarım Müdürü Levent Kurtaraner ve İlçe Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu, afeti yerinde inceledi ve üreticiyle görüştü.

İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu, “ zeytinde çiçeklenme döneminde başlayıp ve uzun süre devam eden yağmur sonrası İznik Ovası ve dağ köylerinde İznik Ziraat Odası Mühendisleri tarafından hasar tespit çalışması yapıldı. Yapılan çalışma neticesinde, zeytin ağaçlarındaki zararın yüzde 90 seviyesinde olduğu görülmüştür. Afetlerden zarar gören çiftçilere yapılacak yardımların, devletimiz tarafından afet ve yardım kanunu kapsamına alınmasını İznik Ziraat Odası olarak talep etmekteyiz.” dedi.Haberin eklenme tarihi: 2014-06-12
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-362-zeytinde_kara_yil_zarar_yuzde_90lara_variyor

Yazdırılan tarih: 19-12-2018 08:01:20
www.muskulekoyu.com