İZNİK GÖLÜ'NDEKİ BAZİLİKAYA İLK DALIŞ YAPILDI

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin İznik'i havadan görüntüleme esnasında gölün içinde tesadüfen ortaya çıkan 1600 yıllık Roma dönemine ait bazilikaya ilk dalış yapıldı.

Göle dalış yapan ekipteki Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen, "Tarihi bazilika'nın bulunduğu alana nefesli dalış yapacağım. İznik Gölü altındaki tarihi görüntüleyip şahitlik edeceğiz. Burası ileride dünyaya açılan özel dalış noktası olabilir" dedi.

Ünlü Sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan ve Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen, Bursa Valiliğinin davetlisi olarak İznik'e geldi.

Ünlü Sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan ve Bodrum Sulatı Müzesinden görevli Arkeolog Emre Savaş, sualtına dalış yaparak, Bazilika'yı görüntüledi. Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen ise yine tüpsüz daldı. Dalgıçlar, sualtında biri kapalı olan iki olmak üzere İznik Müze müdürlüğü arkeologlarınında tekne ile yakından takip ettiği dalışta ekip, yaklaşık 2,5 saat suda kaldı.

İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, belediye başkanı Kadri Eryılmaz ve Bursa İl Kültür ve Turizm müdürü Ahmet Gedik, çalışmaları kıyıdan izledi.Haberin eklenme tarihi: 2014-02-11
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-330-iznik_golundeki_bazilikaya_ilk_dalis_yapildi

Yazdırılan tarih: 11-12-2018 12:25:44
www.muskulekoyu.com