İZNİK GÖLÜ KORUMA SAHASINA FABRİKA KURULUYOR

İmar planlarına ve her türlü olumsuz raporlara ve halkın karşı çıkmasına rağmen çıkarılan özel yasa ile Amerikan şirketi Cargill, yüksek miktarda su ihtiyacı nedeniyle, Orhangazi’de İznik Gölü’ne yakın bir yerde fabrika kurmuştu.

İkinci bir Cargill vakası daha yaşanıyor; Albayraklar, yüksek miktarda su gerektiren kağıt imalatı için göl havzasında 275 bin 154 metrekarelik alana, yıllık 174 bin ton kapasiteli kağıt fabrikası kuruyor!
 
Çevreci kuruluşları harekete geçiren karar neticesinde Bursa Barosu Başkanlığı, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve Orhangazili Avukat Erol Çiçek, söz konusu arazinin Bursa 2020 Yılı 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Plan Kararlarına göre su koruma havzasında kalması dolayısı ile Albayraklar’ın yapacağı kağıt fabrikasının yapılmasına olanak sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 25 binlik Çevre Düzeni Planı’nda yaptığı değişikliğin yürütmesinin durdurulması istemiyle idare mahkemesine başvurdu.

Dilekçede, davanın gerekçeleri şöyle sıralandı;
 
Fabrika kurulacak alan, Bursa 2020 Yılı 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Plan Kararlarına göre su koruma havzasında kalıyor. İznik Gölü Çevre Düzeni Plan’ına göre de kısa mesafeli koruma alanında kalıyor. Bu alandaki mevcut yapılar da dondurulmuş durumda. Toprak Koruma Kurulu’ndan izin alınmamış. DSİ verilerine göre, Orhangazi Ovası’nın yeraltı su rezervi 19,5 hm3/yıl ve şu anki kullanıma ancak yetiyor. Yani kapasitenin tamamı tahsis edilmiş durumda… Bölge sulak alan ve aynı zamanda doğal SİT… Yapılan plan değişikliği bu nedenlerle hukuka aykırı…

Dava dilekçesi idare mahkemesine gönderildi.

 

Kaynak: http://www.ihsanboluk.com.tr/2013/albayraklar-iznik-golu-koruma-bandina-kagit-fabrikasi-kuruyor/Haberin eklenme tarihi: 2013-12-18
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-318-iznik_golu_koruma_sahasina_fabrika_kuruluyor

Yazdırılan tarih: 20-10-2018 02:47:31
www.muskulekoyu.com